03 Eylül 2014
Kundalini Yoga

Yoga Nedir?

Kelime anlamı “birleşim” olan yoga, bireysel bilinci evrensel bilinç ile birleştirmeyi amaçlayan bir yolculuktur. Herkesin ve her şeyin birliğinin farkındalığına tecrübesel olarak erişmenin bir yoludur.

 

Kundalini Yoga Nedir?

Yogi Bhajan tarafından 1960’larda Hindistan’dan Amerika’ya getirilen Kundalini yoga birçok yoga tekniğinden bir tanesidir.

ASANA (Hareket), PRANAYAMA (Nefes), MANTRA (Ses) ve MEDİTASYONU birleştiren ve birçok KRİYA (Hareket Serileri) içeren bir teknolojidir.

 

Kundalini Yoganın Amacı Nedir?

Dış olgulardan bağımsız, saf, neşe hali, özümüzün doğal haline ve ruh sağlığına kavuşmasının habercisidir. Mutlu, sağlıklı ve başarılı olmak herkesin doğuştan hakkıdır ve Yoga buna ulaşmanın yollarından bir tanesidir.

 

Kundalini Enerjisi Nedir?

Omuriliğinin içi ve yanlarında bulunan ve Sushumna, İda ve Pingala diye adlandırılan kanallar yeterince temiz ve açık olduklarında Kundalini enerjisi yolculuğuna başlayabilir. Bu yüksek enerji herkeste potansiyel olarak vardır.

Hayatımızı daha yüksek bir potansiyelden yaşamamızı sağlar. Her tarz yoga, adı kundalini olsun veya olmasın, bu enerjiye etki eder.

 

Yogi Bhajan Kimdir?

Yogi Bhajan 1929’da Hindistan’da doğdu. Yoga eğitimine sekiz yaşında başlayan Yogi Bhajan on altı yaşında Kundalini Yoga “USTA” (master) mertebesine ulaştı. İnsanın bilincinin gelişmesini sağlayan bu sistem, nefes teknikleri, yoga hareketlerini ve meditasyonu içerir. Teknik, 1968’e kadar sadece Hindistan’da, çok gizli bir şekilde öğretilirdi.

1968’de ABD’ye gelen Yogi Bhajan, Kundalini tekniğini Batı’ya getirmiştir. Kurduğu 3HO Vakfı fiziksel sağlık ve derin bilinçsel/ruhsal farkındalığı geliştirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir.

Yogi Bhajan, şu mesajı getirmiştir; “Tanrı’yı herkeste ve her şeyde göremeyen, O’nu hiç bir yerde göremez”. Dünya çapında Yogi Bhaja’nın sistemini öğreten tüm hocalar, sağlıklı, mutlu ve tüm olmak herkesin doğuştan hakkıdır fikrini temelden paylaşırlar. Bu bilgileri paylaşan hocaların ortak bilinci, dünya barış ve huzurunun kendi evimizde ve kalbimizde başladığıdır. 2004 yılının Ekim ayında vefat eden Yogi Bhajan’ı ABD Kongresi uğurladı. Temsilciler meclis üyesi Tom Udall, D-N.M., yazdığı genelge ile 400 üye tarafından destek görmüştür. “İnancınız ya da dininiz ne olursa olsun, Yogi Bhajan’ın her zaman verdiği doğru söz, doğru ders ve doğru bir mesaj vardı” dedi Udall. “O hepimize hitap etti, hepimize ilham verdi. Dünya çapında barış adına konuşan önemli bir sesti. Bugün ABD Kongresi tarafından uğurlandığı ve onurlandırıldığı için çok mesudum.”

 

Asana (Hareket)

Kundalini yoga 2000 üstü hareket serisi içerir. Her bir set insanın sonsuz kapasitesini farklı beyinsel, duygusal ve vücutsal boyutu ile çalışır. Hareketler 3 dakika ya da daha fazla tutulur. Hareketleri daha uzun tutmak, insanın “ben” olgusunun vücut ötesi olduğunun farkındalığını yaşatabilir.

“Keep up and you will be kept up.” Yogi Bhajan

 

Pranayama (Nefes)

Asana ile uygulanan nefes teknikleri ve farkındalığı, hem akciğer kapasitesini artırır hem de odaklanma, konsantrasyon ve zihinsel berraklık getirir. Ayrıca nefes, hareket, mantra ve meditasyon kombinasyonu, insanın bilinçaltını temizler ve duygusal travmaların çözülmesini sağlar.

 

Mantra (Sound Vibration)

Ses titreşimleri hücrelerimizin titreşimini düzenler. Seslerin ve kelimelerin belirli şekildeki tekrarı beynin farklı bölgelerini uyarır. Damağımızda 84 tane sinir merkezi vardır, bunların uyarılması beynimize farklı sinyaller gönderir. Böylece hem beynin kimyası hem de düşüncelerin frekansı değişir.

 

Meditation

Bilinç altını temizler ve beynin çeşitli yerlerini uyararak, zihin ve bilinç kapasitemizi genişletir. Meditasyon ruhumuzu deneyimlemeye giden bir yolculuktur.

 

“Biz ruhani olmaya çalışan insanlar değiliz, insan olmaya çalışan ruhani varlıklarız.” Yogi Bhajan