03 Eylül 2014
Aykut Milliyet Cadde’de
aomilliyet-700x366

MUTLULUĞUN RESMİNİ YAPABİLİR MİSİN AYKUT?

“Evrenden Torpilim Var”la 100 baskı yapan ve birçok okuyucusunun hayatını değiştiren Aykut Oğut, yeni kitabıyla sahalara dönüyor. ‘Bu Egoları Şişirsek de mi Saklasak?’ adlı kitap, hem matrak hem yol gösterici.

 

Daha geçen hafta, “Yaz kitapları hâlâ çıkmadı, plajda ne okuyacağız?” derken, sezonun en çok satacak kitabı yola çıktı bile: ‘Egoları Şişirsek de mi Saklasak?’, tam bir dalga sesi eşlikçisi. Aynı zamanda Aykut Oğut okurlarının alışık olduğu kadar matrak ve kafa açıcı.

 

Oğut, aslında gayet ağır olan mevzuları öyle tatlı anlatıyor ki, yine tipik ‘evren’ sendromuna kapılıyor insan: “İyi düşün iyi olsun!”

 

Ah bir de dilbilgisi kurallarına azıcık (azıcık diyorum yahu!) özen gösterse, en azından bir sayfa içerisinde üç kez hata yapmasa; “Bu kitap, gerçekten mutlu ediyor” derdim ama TDK ihanetine, aynı ihanetle karşılık vermek bize yakışmaz. Aykut Oğut’u belki de böyle kabul etmek lazım. Adam dilbilgisini sevmiyor! ‘Evrenden Torpilim Var’daki en basit hataları, 100’üncü baskıda bile düzeltmiyor. Hatta aynı hataları yeni kitaplarında da yapmayı sürdürüyor. Bir redaktörü olduğu halde bu iş neden böyle? Bu kadar zor olan ne? Gerçekten kendime dert edindim bunu… Hatta şunu bile düşündüm; acaba yeni kitabının ismini kaçıncı seferde doğru yazabilmiştir? Düşünsenize ‘-de’ ekinin arkasından gelen bir ‘-mi’, kolaylıkla akıl karışıklığı yaratabilir…

 

Sağlıklı bir ilişkiyi hayatıma nasıl çekebilirim?

Gelelim kitaba… Sanıyorum hemfikir olduğumuz üzere, Aykut Oğut’un başyapıtı ‘Evrenden Torpilim Var’dı. Daha önce söylenmeyeni söyleyen, ‘şükür egzersizi’ kavramını en baba entelektüelin bile kafasına sokan, hakikaten acayip öğretilerle dolu bir kitap… Onun arkasından gelen ‘isimsiz’ kitap, (gerçekten adı yok), birincisinin yanında biraz sönük kalmıştı. Bu üçüncüsüyse, tamamen farklı formata bürünüp, okuyuculardan ve yazarın internet sitesi

ayrasehri.com’dan gelen soruların yanıtlarından oluşuyor. Misal, “Sağlıklı bir ilişkiyi hayatıma nasıl çekerim?” diye sormuş biri. Herkesin genel olarak merak ettiği bir mesele… Aykut Oğut ve eşi Esra Banguoğlu Oğut (o da kitabın ikinci yazarı olarak geçiyor), bu sorulara teker teker yanıt veriyorlar.

 

Denemekten ne çıkar?

Aykut Oğut’un kitaplarında anlattığı mutluluk öğretisini uygulayanlar, hayatlarının değiştiğini söylüyor. ‘Evrenden Torpilim Var’ı okuduktan sonra benim de hayatım ufak çaplı değişiklikler olmuştu. Eğer Oğut’la tanışmadıysanız, önce ilk kitabını, ardından İkincisini ve en son da bu yeni çıkanı almanızı tavsiye ederim. Üç adımdan sonra, hayatınıza istediğiniz her şeyi çekebileceğinize, en azından ‘inanmaya’ başlayacaksınız. Benden garanti!

 

d3ab6001e2

Yorum Yapın!